Toda

В Україні заборонили заарештовувати зарплатні та податкові рахунки. Що це означає

Державній виконавчій службі та приватним виконавцям заборонили накладати арешти на рахунки компаній, з яких сплачуються зарплати або податки. Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного суду в складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №916 / 1572 / 19.

Воно стосується спору в Одесі між ТОВ "Прем'єр Буд" і ТОВ "Даніан". У останньої намагалися заарештувати на рахунку 1,5 млн грн. Однак суд цього не дозволив.

"Рахунки, передбачені для виплати заробітної плати та сплати податків, зборів та обов'язкових платежів до державного бюджету України, є рахунками із спеціальним режимом, на які виконавчою службою відповідно до вимог законодавства арешт не накладається, а виділення таких рахунків належить до повноважень виконавчої служби" , - йдеться у висновку БП-ВС.

Перш ніж щось заарештовувати Державна виконавча служба (виконує рішення судів) зобов'язана з'ясувати статус того чи іншого рахунку, і лише після цього заїкатися про арешт.

"Цей момент не врегульовано на законодавчому рівні, і Верховний суд видав правила, які всім доведеться виконувати. І виконавчу службу, і банкам, які повинні контролювати процес. Безконтрольні арешти рахунків до цього ні разу доводили компанії до банкрутств. Ті переставали платити податки і зарплати , після чого закривалися. Зараз з цим вирішили боротися", - прокоментував ситуацію старший партнер адвокатської компанії" Кравець і партнери" Ростислав Кравець.

Юристи кажуть, що виконавча служба мало вникає в суть і призначення рахунків. Готова заарештовувати будь-які з них, де є гроші. "Це дуже поширене явище. Накидає на будь-які рахунки, де виявили кошти. Причому не тільки підприємств, але навіть і приватних осіб. На все без розбору. Навіть на зарплатні, і відразу заарештовують все, хоча не мають на це право. За чинним законодавством , у випадку з фізособами, виконавча служба може стягнути не більше 20% коштів. І не повинна чіпати зарплаткі. Однак за цим ніхто не стежить і виконавці хапають все, що під руку попадеться. Тому доводиться подавати скарги на виконавців і чекати відповіді по 3-4 місяці. Весь цей час чоловік сидить без зарплати. Тотальне беззаконня ", - обурився адвокат, керуючий партнер юридичної фірми" Можаєв і партнери "Михайло Можаєв.

Розв'язати ситуацію може тільки закон, якого зараз не вистачає. "Практику арештів рахунків виконавчою службою або приватними виконавцями потрібно детально описати в профільному законі. Це повинно залишити зловживання. Адже тут палиця з двома кінцями. З одного боку, виконавця не мають права чіпати рахунки, з яких платять зарплати і податки. З іншого - підприємства можуть відкрити один рахунок і працювати тільки з нього. тобто у нього ніхто ніколи нічого не може заарештувати. Ні за які провини. Що теж неправильно ", - зазначив Ростислав Кравець.

Поки не буде нового законодавства, сперечальникам доведеться дотримуватися позиції Верховного суду.

Джерело: strana.ua