Toda

Велика Палата ВС роз'яснила питання підсудності справ про примусове проникнення у володіння боржника

Питання підсудності справ про примусове проникнення у володіння боржника роз'яснила Велика палата Верховного Суду, передає портал судової влади.

За правилами ГПК України розгляд процесуальних питань, пов'язаних з виконанням рішень інших органів або судів інших юрисдикцій, якщо спеціальним законом не врегульовано певної процедури здійснення окремих виконавчих дій, зокрема надання дозволу на примусове проникнення в приміщення, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Така логіка законодавця пов'язана з тим, що зазначені виконавчі дії виходять за межі публічно-правових правовідносин або господарських правовідносин і стосуються виключно цивільних прав фізичних або юридичних осіб.

Велика Палата Верховного Суду розглянула справу за поданням державного виконавця в Полтавській області про надання дозволу на примусове проникнення в нежитлове приміщення --кафе, власником якого є фізична особа.

Особливість цієї справи полягає в тому, що державний виконавець звернувся з поданням до місцевого суду в порядку цивільного судочинства для отримання дозволу на вчинення дій на виконання рішення, прийнятого в порядку господарського судочинства.

Згідно зі статтею 18 Закону України від 2 червня 2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб. Виключно на підставі рішення суду про примусове проникнення до житла чи до іншого володіння фізичної особи виконавець має право безперешкодно входити і здійснювати виконавчі дії (стаття 18 зазначеного Закону).

Згідно зі статтею 376 ЦПК України (в редакції на момент звернення до суду з поданням) питання про примусове проникнення до житла чи до іншого володіння боржника вирішувалося судом за місцезнаходженням житла чи іншого володіння особи або судом, який виніс рішення за поданням державного виконавця, приватного виконавця. Аналогічні положення закріплені в статті 439 ЦПК України в редакції від 3 жовтня 2017 року.

Велика Палата ВС зазначила, що стаття 376 ЦПК України розміщена в розділі VII «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів (посадових осіб)». Тобто за правилами ГПК України розгляд процесуальних питань, пов'язаних з виконанням рішень інших органів або судів інших юрисдикцій, якщо спеціальним законом не врегульовано процедуру здійснення окремих виконавчих дій, зокрема про надання дозволу на примусове проникнення в приміщення, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Зазначені норми встановлюють особливі правила підсудності, а саме, що уявлення про примусове проникнення до житла чи до іншого володіння боржника розглядається не судом, який видав виконавчий документ, а судом за місцем знаходження житла чи іншого володіння особи.

З повним текстом постанови можна ознайомитися за посиланням.


Джерело: газета "Юридична практика"